Vyberte si nehnuteľnosť šitú na mieru

3. marca 2021 Investovanie

Vybrať si správnu nehnuteľnosť nemusí byť až také jednoduché. Napriek tomu, že mnohé realitné kancelárie ponúkajú pestrú škálu nehnuteľností, musíte byť obozretní a dávať si pozor na to, čo kupujete. Pred tým, než si nehnuteľnosť kúpite, myslite na pár dôležitých detailov, ktoré vám pri jej výbere môžu do značnej miery napomôcť.

Účel a peňažná rezerva by mali byť samozrejmosťou

V prvom rade je potrebné si ujasniť, aký je účel vašej budúcej kúpy a ako dlho chcete danú nehnuteľnosť využívať. Je taktiež potrebné rozlíšiť kúpu kvôli vlastnej spotrebe a kúpu nehnuteľnosti pre účel investície a prenájmu.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu bytu alebo domu je dobré si všetko prepočítať. Mali by ste mať k dispozícií nielen finančné prostriedky pre samotnú kúpu, ale aj prostriedky do zálohy, ktoré budete potrebovať pri budúcich očakávaných ale aj neočakávaných výdavkoch. Pri byte sa jedná väčšinou o menšie čiastky na rozdiel od domu, kde sú výdavky väčšinou vyššie.

Akú dlhú dobu plánujete nehnuteľnosť využívať?

To, na akú dlhú dobu nehnuteľnosť idete kupovať je veľmi dôležité. Mladé páry, ktoré začínajú žiť spoločne a sú na začiatku kariéry vyhľadávajú väčšinou 1- alebo 2- izbové byty v centre mesta alebo v teho tesnej blízkosti. Po pár rokoch niekedy aj skôr si však chcú založiť rodinu a terajšie bývanie začne byť trochu stiesneným. Čo v takomto prípade? Pokiaľ máte k dispozícií dosť nasporených finančných prostriedkov, ideálne by bolo tento menší byt dať do prenájmu a kúpiť si niečo väčie.

Realita je však väčšinou iná a preto mladí ľudia chcú menší byt predať a nasťahovať sa do niečoho väčšieho, pričom všetky náklady pokryjú prostriedkami z predaja bytu alebo si doložia formou hypotéky/úveru. Je to individuálne a nie je na škodu v takomto prípade siahnuť po rade od skúseného odborníka, najlepšie z oblasti nehnuteľností a financií. Pred samotnou kúpou preto prehodnoťte, ako dlho ju chcete užívať a na základe toho sa pustite do výberu veľkosti bytu alebo domu.

Existuje množstvo tipov, ako si vybrať to pravé orechové. Skúste sa preto pred kúpou poobzerať po internete, odporúčaniach odborníkov a urobte si prehľad nehnuteľností vo vami preferovanej lokalite. Pomôže vám to ujasniť si, z čoho si môžete vyberať a až potom sa sústreďte na ostatné veci.

Mohlo by vás zaujímať